Ілюстрація до програми "Радикальна любов". Цифровий малюнок. Різноманітні героїні та герої фестивальних стрічок із заплющеними очима спокійно і з любов’ю схиляють голови одне до одного.

Радикальна Любов

Куратор_ки програми: колектив «Фільми»; текст: ґео
Ілюстрація: Вішня Вішня

Фільми доступні для перегляду онлайн безкоштовно протягом 23 вересня — 7 жовтня. Переглянути стрічки можна на їхніх індивідуальних сторінках на цьому сайті.
Усі фільми демонструються мовою оригіналу з розширеними українськими субтитрами (SDH). Для стрічки «Рішення» доступний звукоопис українською мовою.

До цієї програми увійшли фільми, які ми відібрали з понад 60 заявок із більш ніж 20 країн світу. До відбору ми уявляли фінальну добірку як можливість показати різноманітність феміністичного кіно, але обрані стрічки, на позір доволі відмінні, підказали свою спільну тему: радикальна любов.

Радикальна любов не має чіткого визначення, це не індивідуалізоване гетеронормативне почуття, що його продукує капіталізм. Це система поглядів, міркувань і практик, для яких любов — центральний принцип взаємодії між людьми, між спільнотами і планетою, на відміну від панівних ієрархій (таких як капіталізм, патріархат, колоніалізм тощо), які ґрунтуються на насиллі, контролі й експлуатації. Значний внесок у розвиток цих міркувань зробили чорні феміністки із США. В есеї «Любов як практика свободи» теоретикиня й чорна феміністка белл гукс підсумовує, що означає обрати любов як визначальну цінність: «Тієї миті, коли ми обираємо любити, ми починаємо рух проти домінування та пригнічення. Тієї миті, коли ми обираємо любити, ми починаємо рух до звільнення себе й інших. Цей учинок засвідчує любов як практику звільнення». Радикальна любов — це про зцілення від травм, завданих опресивними системами, через любов до себе, рефлексію над привілеями й подолання засвоєних токсичних стандартів поведінки. Радикальна любов — це про солідарність між упослідженими групами і про солідарність із тими привілейованими, хто прагне звільнитися від пут нормативності. Радикальна любов — це про турботу про себе, спільноту і планету.

Кожна стрічка програми «Радикальна Любов» оповідає про інший її аспект і використовує унікальну мову. Зара Зандіє у «Візіях Октавії» переносить нас на початки утопічного квір-часу, де кожн_а зможуть віднайти себе поза колоніальністю, капіталізмом і цисгетеронормативністю. У стрічці «Потайки гучно» Тереза Коппе, фільмуючи історію Еріки та Крістіни, показує як союзи та спільноти, побудовані довкола любові й турботи, здатні протистояти патріархату, авторитарній державі й капіталізму. Про потенціал щирості, емпатії й турботи як стратегій спротиву нормам консервативного суспільства говорять Пушпа Рават і Анупама Шрінівасан у фільмі «Рішення». Татіана Мазу Ґонсалес у «Червоній Шапочці» доводить, що стосунки між поколіннями не завжди бувають антагоністичними, а любов і турбота в них надихають до творення нових солідарностей. Експериментальна робота лусіне талалян та Шушан Аваґян «postDIY» показує, наскільки політично зарядженими можуть бути негетеросексуальна тілесність і близькість на пострадянському просторі.

Отже, ми пропонуємо вам разом із фільмами цієї програми розпочати рух до звільнення себе й наших спільнот через любов і турботу.

Кадр з фільму "postDIY". Загальний план. Чорно-біле зображення стіни панельного будинку з рядами різних балконів, викривлене двома колами на видошукачі камери.
postDIY
Режисерки: лусіне талалян, Шушан Аваґян
Вірменія, 2014, 8 хвилин, експериментальний
Фільм postDIY досліджує обставини нападу на бар DIY і глобальне невігластво, що часто проявляється через гомофобію. Він піддає сумніву бажання встановити однорідність і тоталітарність у Вірменії після здобуття незалежності й показує красу дисидентських стосунків між двома жінками.
Кадр з фільму "Візії Октавії". Середній план. Синьо-сіра гама інтер’єру, тепле світло настільної лампи. Людина в піджаку, шалику й окулярах по центру кадру зосереджено працює за друкарською машинкою.
Візії Октавії
Режисер_ка: Зара Зандіє
Німеччина, 2021, 18 хвилин, експериментальний
«Візії Октавії» — переосмислення творчого спадку афроамериканської письменниці-фантастки Октавії Е. Батлер, яка померла у 2006 році. Твор_чиня «Візій Октавії» надихнулися циклом її романів «Серія притч» (The Parable series) й досліджують сучасні нам теми екологічної кризи, ультраправого екстремізму й соціальної свободи.
Кадр з фільму "Потайки гучно". Середній план. Спокійна кольорова гама. Затишний сніданок. Двоє літніх пані у светрах вдома, на столі канапки з джемом, інші продукти. Спілкуються, дивляться одна на одну.
Потайки гучно
Режисерка: Тереза Коппе
Німеччина, 2019, 74 хвилини, документальний
Еріка та Крістіна разом уже понад 40 років. Нині, коли їм обом 81, вони пригадують своє життя в буремні історичні часи. «Потайки гучно» — це фільм про кохання та старіння, автономність, мистецтво й колективність у вільних мистецьких середовищах у добу НДР.
Кадр з фільму "Рішення". Середній план. Барвистий весільний індійський одяг. На передньому плані двоє жінок зосереджено вдягають прикраси на руки третьої, її обличчя напружене. Позаду сидять люди.
Рішення
Звукоопис
Режисерки:‌ ‌Пушпа‌ ‌Рават,‌ ‌Анупама‌ ‌Шрінівасан‌
Індія, 2012, 56 хвилин, документальний
Фільм оповідає про особисту подорож Пушпи, яка намагається осмислити власне життя й історії своїх подруг. На околицях мегаполіса Делі живуть молоді, освічені й розумні жінки, проте вони почуваються невільними й безпорадними, коли мусять приймати важливі рішення щодо власної кар’єри чи заміжжя.
Кадр з фільму "Червона шапочка". Пейзаж. Синьо-сіра кольорова гама. Надвечір’я. Кудлаті хмари, по центру зображення блискуча дорога врізається в гірське пасмо. Видно вогні селищ.
Червона Шапочка
Режисерка: Татіана Масу Ґонсалес
Аргентина, 2019, 93 хвилини, експериментальний
Моя бабуся і я — двоє жінок, між якими понад шістдесят років різниці, — разом виготовляємо червоне пальто з каптуром, обговорюючи історії й суперечності нашого гендеру й класу. За нашими чотирма стінами нове покоління феміністок виходить на вулиці.
Дискусія:
Створено з любов’ю: яким буває феміністичне кіно?

Програма «Радикальна Любов» стала результатом пошуків колективом «Фільми» стрічок, у яких політична позиція та мистецьке висловлювання були б добре збалансованими. Особливу увагу ми звертали на кіно чутливе до тих, хто є у фокусі об’єктиву, де режисер_ки осмислювали свої досвіди та/або обирали повільний процес створення фільму, який суперечить уявленнями про комерційну та символічну успішність в індустрії кіно. А концепт радикальної любові допоміг нам об’єднати такі різні фільми в одну програму без приписування режисер_кам та їхнім фільмам конкретної позиційності.

Дата та час дискусії: 26 вересня, 17:00 (GMT+3)