Кадр з фільму "Чорна лялечка". Середній план. На фіолетовому тлі людина у яскраво-червоній сукні і золотих прикрасах підняла руки в танці. Дивиться на глядач_ок. Ліворуч напис LGBTQAI+.

Чорна лялечка

Оригінальна назва: Pupăza Neagră
Режисерка: Міхаела Драґан
Стрічка із циклу «Опір — це дівчина, яка змінює світ»
Перформерка: Арханґела
Румунія, 2021, 7 хвилин, експериментальний
Фільм можна переглянути онлайн на цій сторінці безкоштовно протягом 23 вересня — 7 жовтня. Стрічка демонструється мовою оригіналу з розширеними українськими субтитрами (SDH).

«Опір — це дівчина, яка змінює світ» — серія відеомонологів у рамках міжнародного культурного проєкту «Історії дівочого опору». У цій серії представлено надихаючі, складні й чесні історії дівчат, які чинять спротив і уявляють краще майбутнє для себе й суспільства, у якому вони живуть. Ці історії розказано через відеоарт, музику, театр, поезію й інші форми творчого документування. Три представлені відеомонологи (з одинадцяти в серії) створив театр Giuvlipen і виконали ромські актор_ки.

Це шостий відеомонолог із серії «Опір — це дівчина, яка змінює світ», оснований на історії Б’янки з Румунії. Б’янка Варґа — небінарна румунська активістка, яка визначає себе через займенники «вона/її». Вона бореться за права спільноти ЛГБТКІА+ і є засновницею й однією з ведучих розважального онлайн-шоу «Чорні лялечки», що публікується на фейсбуці та представляє ЛГБТК-спільноту з погляду самих ведучих. Це шоу, основане на власному досвіді Б’янки, є формою її активізму. Вона засуджує дискримінацію й оприявнює голоси представни_ць спільноти, незалежно від їхньої етнічної належності, віку чи гендеру.

«Я хочу й далі боротися за людей, яких дискримінують. Моя роль — давати моральну підтримку. Я розумію цих дівчат. Розумію, чого ви зазнаєте, любі. Розумію, що ви відчуваєте. Я хочу вселити у вас упевненість. Якщо ми будемо разом, усе буде добре».

Дати показу стрічки: 23.09.2021 — 7.10.2021
Фото режисерки Міхаели Драґан
Режисерка
Міхаела Драґан — мультидисциплінарна художниця, яка вивчала театральне мистецтво. Живе в Румунії, в Бухаресті, та працює в кількох інших країнах. У 2014 році заснувала театр Giuvlipen, де виступає й пише п’єси разом з іншими ромськими акторками. Міхаела також є тренеркою Театру пригноблених і працює з ромськими жінками над конкретними проблемами, з якими вони стикаються в Румунії.

Вона була фіналісткою Міжнародної театральної премії Ґілдер/Койні (Нью-Йорк) 2017 року. У 2020 її знову номінували, і вона здобула Спеціальну нагороду Ліги. У 2018 році Драґан брала участь у резиденції Міжнародного арт-центру Para Site у Гонконгу. Її перформанс Roma Futurism показували в численних мистецьких інституціях, зокрема в Музеї сучасного мистецтва в Белґраді, на паралельній виставці Венеційської бієнале FutuRoma, на конференції «Критичні ромські студії» у Центральноєвропейському університеті в Будапешті, а також у Румунському культурному центрі в Лондоні. Того ж року Міжнародний фестиваль п’єси PEN World Voices 2018 у Нью-Йорку відзначив її як одну з десяти найшанованіших постатей у світовій драматургії.

У 2021 році вона представила свою першу відеоінсталяцію «Майбутнє — це безпечне місце, заховане в моїх косах», що складається з трьох коротких фільмів, які зображують футуристичні ритуали зцілення трансгенераційної травми ромів і запрошують уявити безпечне майбутнє для цієї спільноти.
Фото перформерки Арханґели
Перформерка
Арханґела — перформерка, яка вивчає моду й дизайн у Бухарестському університеті мистецтв. Нещодавно приєдналася до команди Giuvlipen у межах проєкту «Дівочий спротив», зігравши в одному з епізодів. Вона займається мистецтвом і є мистецтвом; саме своє існування вона називає формою протесту проти расистського і трансфобного середовища, у якому ми живемо.