Ілюстрація до програми "Можливі утопії". Цифровий малюнок. Неонові кольори. Різнокольорові рослини, на передньому плані червоний пластиковий стілець, фіолетовий радіопрогравач і темно-сірий протигазовий респіратор. Позаду палає червона ромська емблема-сонце.

Можливі утопії

Кураторки програми: Маріам Агамян, Августина Міхаела Василе
Ілюстрація: Вішня Вішня

Більшість фільмів програми доступні для перегляду онлайн безкоштовно протягом 23 вересня — 7 жовтня без географічних обмежень. Фільми «Йожка» та «Нічого, крім сонця» можна було переглянути лише протягом 23—26 вересня на території України. Фільми демонструються мовою оригіналу з розширеними українськими субтитрами (SDH).

Кіноіндустрія доклалася до утвердження расизму: визначні гравці кіноринку працювали довго і старанно, щоб наративи колонізаторів, історії білих не викликали запитань. Ви одразу впізнаєте цей приклад: колонізатори пливуть на кораблі захоплювати землі – зверніть увагу на операторську роботу. Гетеросексуальна пара тоне на великому кораблі – яка драматична сцена на кормі, а музика!

Важливою рисою феміністичного кіно є можливість говорити від першої особи про досвіди пригнічення, особливо про такі системні, як расизм. У фільмах, що увійшли до програми «Можливі утопії» можна простежити спільні, повторювані мотиви, навіть якщо режисер_ки віддалені одн_а від одно_ої географічно: доля спільнот, що зазнали маргіналізації; потреба віднаходити й відновлювати власну культуру задля їх виживання; важливість ролі цілител_ьок, а також духовних сил і мистецьких практик для протидії расизму.

Стрічки з цієї програми, можливо, не відразу зчитуються як антирасистські, однак вони потужно і влучно артикулюють антиопресивні повістки зсередини своїх наративів, реальних або фантастичних. Важливо підсилювати ці історії й солідаризуватися з людьми, що записують, прочитують і проживають їх, адже ромська культура й культури корінних і колонізованих народів не мають бути витісненими знову.

Запрошуємо до знайомства з фільмами й колективами, про які ви б хотіли знати, з історіями, яких вам бракувало.

Кадр з фільму "Беті Котяче Хутро". Середній план. Синя колірна гама. Двоє молодих людей розслаблено танцюють на тлі неонових сердець.
Беті Котяче Хутро
Режисерка: Міхаела Драґан
Стрічка із циклу «Опір — це дівчина, яка змінює світ»
Перформер_ки: Хуліо Елвісі Пісіка і Андреа Петре
Румунія, 2021, 8 хвилин, експериментальний
Історія Беті з Румунії — про те, як випадок булінгу в школі було «пропрацьовано» в молодіжному театральному гуртку, про дискримінацію й опір на шляху до акторської кар’єри в театрі.
Кадр з фільму "Дві сторони ситуації". Загальний план. Синьо-фіолетова колірна гама. Людина в довгому кольоровому балахоні з великими паперовими очима сидить у центрі кола зі свічок. Дим, горять люмінесцентні лампи.
Дві сторони ситуації
Режисерка: Міхаела Драґан
Стрічка із циклу «Опір — це дівчина, яка змінює світ»
Перформерка: Раїса Міхай
Румунія, 2021, 8 хвилин, експериментальний
Історія Юмжани з Бурятії, студентки, яка вивчає дизайн одягу. Її мистецька робота поєднує в собі екоактивізм, фемінізм і боротьбу за збереження духовності й бурятської культури.
Кадр з фільму "Йожка". Дальній план. Зелено-сіра колірна гама. Ліс, на передньому плані велика водойма. Двоє чоловіків у шанобливому мовчанні схилили голови перед водою.
Йожка
Звукоопис
Режисер: Хамзе Битичі
Чеська Республіка, Німеччина, 2017, 25 хвилин, документальний
Цей короткометражний документальний фільм змальовує життя Йозефа Мікера на прізвисько Йожка, який протестує проти будівництва великої свиноферми на місці колишнього концтабору поблизу містечка Лети в Південній Богемії, де за нацистського режиму загинули сотні ромів, зокрема половина сім’ї дружини Йожки.
Кадр з фільму "Нічого, крім сонця". Загальний план. Більшу частину фото займає небо оливкового відтінку. Є сяяння, але сонця не видно. Унизу кадру - поодинокі дерев’яні хижки, дзвін, млин, ліхтарі. На передньому плані спиною до глядач_ок стоїть людина у синій кепці і блакитній сорочці.
Нічого, крім сонця
Режисерка: Арамі Уйон
Парагвай, Швейцарія, 75 хвилин, 2020, документальний
Прагнучи зберегти культуру племені айорео й пам’ять про втрачений дім, Матео Сободе Кікено подорожує парагвайським регіоном Чако й записує голоси своїх одноплемінників, яких так само виселили з лісу й позбавили рідної землі.
Кадр з фільму "Повернення". Середній план. Ядучі кольори. Дві людини у протигазових респіраторах стоять на тлі контейнера з мотлохом, одна з них активно жестикулює.
Повернення
Режисерка: Тірза Жан Катхенд
Канада, 13 хвилин, 2018 рік, ігровий
Після масового переїзду привілейованих білих колонізаторів на Марс, корінні народи намагаються відновити й реабілітувати свою прекрасну рідну планету.
Кадр з фільму "Чорна лялечка". Середній план. На фіолетовому тлі людина у яскраво-червоній сукні і золотих прикрасах підняла руки в танці. Дивиться на глядач_ок. Ліворуч напис LGBTQAI+.
Чорна лялечка
Режисерка: Міхаела Драґан
Стрічка із циклу «Опір — це дівчина, яка змінює світ»
Перформерка: Арханґела
Румунія, 2021, 7 хвилин, експериментальний
Історія Б’янки з Румунії — ромської активістки, яка бореться за видимість представників спільноти ЛГБТКІ+ різного віку й етнічного походження за допомогою розважального онлайн-шоу.
Дискусія:
Деколонізація кіно й утопічне майбутнє антирасистського феміністичного кіномистецтва

Запрошуємо до розмови з мист_кинями, залученими до створення фільмів, включених до програми «Можливі утопії». Разом із твор_чинями кіно, виконав_ицями й головними геро_їнями чотирьох відеопроєктів дослідимо, як їхня праця робить видимими замовчувані долі історично пригнічуваних і виштовхуваних на марґінеси спільнот і культур. З якими викликами зіткнулися оповідач_ки? Які переваги у створенні кіно дає погляд від першої особи? Що об’єднує цих географічно віддалених мист_кинь і що їх відрізняє? 90-хвилинна розмова й сеанс запитань і відповідей.

Дата та час дискусії: 24 вересня, 17:00 (GMT+3)