
Можливі утопії
Кураторки програми: Маріам Агамян, Августина Міхаела Василе
Ілюстрація: Вішня Вішня
Кіноіндустрія доклалася до утвердження расизму: визначні гравці кіноринку працювали довго і старанно, щоб наративи колонізаторів, історії білих не викликали запитань. Ви одразу впізнаєте цей приклад: колонізатори пливуть на кораблі захоплювати землі – зверніть увагу на операторську роботу. Гетеросексуальна пара тоне на великому кораблі – яка драматична сцена на кормі, а музика!
Важливою рисою феміністичного кіно є можливість говорити від першої особи про досвіди пригнічення, особливо про такі системні, як расизм. У фільмах, що увійшли до програми «Можливі утопії» можна простежити спільні, повторювані мотиви, навіть якщо режисер_ки віддалені одн_а від одно_ої географічно: доля спільнот, що зазнали маргіналізації; потреба віднаходити й відновлювати власну культуру задля їх виживання; важливість ролі цілител_ьок, а також духовних сил і мистецьких практик для протидії расизму.
Стрічки з цієї програми, можливо, не відразу зчитуються як антирасистські, однак вони потужно і влучно артикулюють антиопресивні повістки зсередини своїх наративів, реальних або фантастичних. Важливо підсилювати ці історії й солідаризуватися з людьми, що записують, прочитують і проживають їх, адже ромська культура й культури корінних і колонізованих народів не мають бути витісненими знову.
Запрошуємо до знайомства з фільмами й колективами, про які ви б хотіли знати, з історіями, яких вам бракувало.

Стрічка із циклу «Опір — це дівчина, яка змінює світ»
Перформер_ки: Хуліо Елвісі Пісіка і Андреа Петре

Стрічка із циклу «Опір — це дівчина, яка змінює світ»
Перформерка: Раїса Міхай




Стрічка із циклу «Опір — це дівчина, яка змінює світ»
Перформерка: Арханґела
Запрошуємо до розмови з мист_кинями, залученими до створення фільмів, включених до програми «Можливі утопії». Разом із твор_чинями кіно, виконав_ицями й головними геро_їнями чотирьох відеопроєктів дослідимо, як їхня праця робить видимими замовчувані долі історично пригнічуваних і виштовхуваних на марґінеси спільнот і культур. З якими викликами зіткнулися оповідач_ки? Які переваги у створенні кіно дає погляд від першої особи? Що об’єднує цих географічно віддалених мист_кинь і що їх відрізняє? 90-хвилинна розмова й сеанс запитань і відповідей.